Co warto wiedzieć przed pierwszym koncertem

W życiu młodego muzyka jest taki dzień, w którym ma swój pierwszy występ. W tym dniu nie tylko trzeba pokonać stres i tremę przed pokazaniem się publicznie. Młody zespół musi być też przygotowany od strony technicznej. Początkujące zespoły z reguły nie mają własnego sprzętu. Mogą wówczas skorzystać z wypożyczenia. W takim przypadku niezbędnym minimum, które zespół musi posiadać jest własny sprzęt podstawowy tzw. backline.

W przypadku perkusisty

jest to:

  • własny zestaw talerzy;
  • pedał stopy;
  • stołek perkusyjny;
  • werbel.

Kultura współpracy między zespołami na scenie wymaga, aby przez koncertem ustalić, czy każdy występujący zespół ma posiadać cały swój własny sprzęt na scenie, co jest rozwiązaniem czasochłonnym i nielubianym przez organizatorów. Wydłuża bowiem niepotrzebnie koncert, który na czas rozstawiania się kolejnego zespołu wymusza na organizatorach zajęcie czymś publiczności.

Dlatego przed koncertem warto ustalić, czy zespół, który gra przed nami pozwoli nam skorzystać ze wzmacniaczy. Oczywiście gitary nikt nikomu nie pożyczy. Tak jak w przypadku perkusisty, który musi mieć swoje pałki, tak samo inni muzycy muszą mieć swoje gitary, skrzypce, klawisze oraz przewody do nich.

Ustalenia co do sprzętu takiego, jak perkusja jest tu szczególnie ważne, z racji tego, że jego rozstawienie i nagłośnienie wymaga co najmniej od 30 do 45 min. W dobrym tonie jest więc, by przed koncertem perkusista ustalił, który zespół bierze całą perkusje i czy nam użyczy zestaw bazowy tzw. shell set, czyli bęben basowy tzw. stopa, tomy, floor tom oraz statywy. Jeśli perkusista zespołu, który gra jako główny nie pożyczy nam shell setu, muzyk jest zmuszony do wstawienia swojej perkusji na scenę razem z własnym hardwarem, czyli statywami, bębnem basowym, tomami itd. Co za tym idzie, potrzebuje więcej czasu na rozstawienie sprzętu. Czas jest też potrzebny dla akustyków, którzy po rozstawieniu zestawu podepną pod perkusje mikrofony oraz przeprowadzą próbę nagłośnienia (tzw. sound check).

Dlatego też, jeśli perkusista posiada własny werbel i zestaw talerzy, to wystarczy je założyć na statywy, wnieść własny stołek, zamontować własny werbel na statyw, a kiedy obsługa techniczna podłączy mikrofony pod wasz zestaw perkusyjny, możecie już zaczynać swój pierwszy występ!

Powodzenia!

Polecamy również artykuł: “Koncert od kuchni – Kim jest techniczny?”